eBooks - elektronické knihy

Tento weblog je v péči doc. Arnošta Katolického (doc.aka(@)akamonitor.cz). Informuje o nově zjištěných zdrojích týkajících se elektronických knih. Je součástí opakovaného on-line zdroje 1804-042X AKA-MONITOR (www.akamonitor.cz).

Moje fotka
Jméno:
Místo: Plzeň, Czechia

Internetový publicista provozující AKA-MONITOR ISSN 1804-042X www.akamonitor.cz,.

4. 4. 2010

Ebook Readery - ano či ne? - kopie úvahy z ledna 2010

Dovolím si opublikovat kopii své úvahy, kterou jsem sepsal v lednu 2010, když jsem si přečetl jednu, dle mého názoru zcela zbytečnou a při tom velmi vášnivou debatu na téma "eBook Readery ano či ne?". 
--- začátek textu úvahy ---
"Právě jsem si přečetl diskuzi na téma "elektronické čtecí  zařízení". Napadlo mne zvolání: "A jsme opět u toho!" Jakmile se něco objeví, hned to chceme "zdokonalovat". A hlavně většinou tak, že to zařízení pak leze do zelí jiné technologii. Proč jít od 5"-7" čtečky směrem k netbooku a ne třeba od netbooku k čtečce? I bez našeho mudrování se technologie tak rychle sbližují, že nebude 
trvat dlouho a bude v jednom zařízení čtečka, mobil, digitální fotorámeček, prohlížeč obrázků, přehrávač MP3 a to vše s WiFi. Možná, že ani čekat nemusíme - máme-li peníze na luxus, nejspíš již dnes něco podobného najdeme. Pro standardní peněženku si prostě chvilku počkáme. Vůbec nejsem proti inovacím, právě naopak, ale často nahrazujeme pozornost plnému využití existujících funkcí, vymýšlením toho co to nemá, neumí atd. Ostatně, kdyby byla dobře vybavená 7" čtečka za 900,- Kč, asi bychom vůbec nemudrovali a koupili to. A stal by se z toho možná především zajímavý dárek. Ale nic, řekl jsem že nemáme moc mudrovat, takže toho nechám a shrnu svoji úvahu:
- při výběru čtečky je nezbytné respektovat rozdílné nároky čtení beletrie ( sekvenční čtení ) a nároky pro studium či vývoj/výzkum. Různé modely uspokojují potřeby interaktivity v různé míře  (některé vůbec ne, jiné bohatě!),
- vidět věci černobíle, ( dobré-špatné, využitelné-nevyužitelné) bez respektování situace, nároků a podmínek, nikam nevede,
- dělat z čtečky menší netbook, stejně jako dělat z netbooku větší čtečku - to přenechme vývoji, stačí chvilku počkat,
- všechno je na něco, někdy, pro někoho, dobré a pro něco jiného, jindy a pro jiného - nevhodné nebo přímo špatné,
- začínejme od toho co, případně na co, nástroj potřebujem ( nároky), co se nabízí a za kolik ( nabídka ) a kolik na to máme ( zdroje ). Zdůrazňuji pořadí! 
Neztrácejme čas v planých diskuzích, které jsou vedeny bez jasného cíle a nezbytné logiky. Bohužel  je dnes na českém webu až příliš mnoho "profesionálních" diskutérů, kteří neznají nic jiného, než - většinou bez rozmyšlení - negovat cokoliv nového. (O způsobu vzájemného chování ani nemluvě.)


Vzpomeňme si a
poučme se z vývoje fotoaparátů: nejdříve odsuzování digitální fotografie a velebení klasiky, potom vystřízlivění a postupný přechod k ignorování možností klasické technologie. A co se ukazuje dnes? Že jsou oblasti, především umělecké fotografie, kde oba systémy mají nejen své příznivce, ale i své opodstatnění.
Nebudu prosazovat 7" čtečku, když sedím celý den u počítače a mám možnost on-line přístupu do elektronických databází. Nebudu však odsuzovat 7" čtečku, pokud uvedené podmínky nemám, ale potřebu mobilního nástroje pro čtení odborných knih ano! Nebudu odsuzovat čtečku, jejíž displej mi nevyhovuje protože mám nemocné oči, když vyhovuje zdravému čtenáři, místo toho budu hledat řešení, které mi vyhovuje.
Pokud nevěnuji dostatek pozornosti vývoji objektivních potřeb určitého nástroje na straně potenciálních uživatelů ( a tento vývoj je často překotný ), nemám šanci objektivně hodnotit žádný nástroj, eBook Readerů nevyjímaje.


Omlouvám se za rozsah a způsob podání své úvahy.
Nejedno fórum je plné zpráv, které uvedenou prostou logiku nerespektují . což bývá důvodem zbytečných slovních šarvátek a vzájemného napadání."

--- konec textu úvahy ---

Dovoluji si připomenout své dva články:
- první byl publikován
v roce 2001 pod názvem:
"
E-knihy. Ebooks. Stav a perspektivy. Hodnocení.  ",
a najdete ho na adrese:
http://www.ebook.zcu.cz/ebook_swn.htm
- druhý byl publikován
v roce 2005 pod názvem:
"
Aktualizace analýzy faktorů ovlivňujících perspektivu vývoje e-books (z roku 2001)."
a najdete ho na adrese:

http://www.akamonitor.cz/ebooks2005.htm
Obsah obou článků, přes značný časový odstup, v podstatě souhlasí s textem prezentované kopie úvahy z ledna 2010. Připravuji - s odstupem 5-ti let -
nové pojednání, které bude bilancovat vývoj potřeb a podmínek uplatnění eBook Readerů.
Přeji pěkný den! Arnošt Katolický,
www.akamonitor.cz.
---