eBooks - elektronické knihy

Tento weblog je v péči doc. Arnošta Katolického (doc.aka(@)akamonitor.cz). Informuje o nově zjištěných zdrojích týkajících se elektronických knih. Je součástí opakovaného on-line zdroje 1804-042X AKA-MONITOR (www.akamonitor.cz).

Moje fotka
Jméno:
Místo: Plzeň, Czechia

Internetový publicista provozující AKA-MONITOR ISSN 1804-042X www.akamonitor.cz,.

7. 11. 2010

Elektronická čtečka Next Papyrus (PAGEone)Tak jsem si dnes vzpomněl na to, jaké nadšení u mne vzbudila v roce 2000 první čtečka, kterou bylo možné získat v ČR ( z dovozu ). Byla to čtečka "Rocket eBook". Její celkové rozměry byly: 5" x 7" x 1", váha 22 oz, stála přibližně 200 US$, vybavena byla dobíjecí baterií, která vydržela 20 až 40 hodin provozu.  K dispozici měla na internetu něco přes 2000 titulů zdarma a o něco více titulů placených. Číst mohla kdekoliv, i potmě, jelikož ereader byl vybaven t. zv. backlight - podsvícením. O tom, jaké přinášela možnosti a jaké byly důvody, pro které to byla spíš technická zajímavost, než využitelný nástroj pro čtení eknih, co dozvíte v článku, který jsem napsal před 10 lety - ještě dnes je na webu na adrese:
http://www.volny.cz/akatolicky/e_book.htm.
Za uplynulých 10 let se - pomalu (zejména v ČR), ale jistě - podmínky pro praktické a masové využití el. čteček výrazně změnily. Změny nastaly hlavně v oblasti displeje. Větší rozměny displeje a hlavně využití elektronického inkoustu (eInk) a výdrž baterie, znamenaly rozhodující pokrok. Ovládání se zjednodušilo, nový firmware čteček je stadno a častěji dostupný a snadno instalovatelný, podporovaných formátů eKnih a dokumentů přibylo, velikost paměti se změnila zásadně se zavedením výměnných pamětí, kromě textu současné čtečky podporují kvalitní práci s obrázky a v omezené míře i s hudebními soubory. Možnost připojení čteček do sítě znamená snadnou dostupnost nabízených eKnih a dokumentů.     
O co méně je ( ve srovnání na př. s USA a UK ) na českém trhu eKnih, o to více je na našem trhu nabízených značek a modelů čteček eKnih ( eBook-Readerů). Vybrat si dnes čtečku, která by nejvíce vyhovovala potřebám konkreního uživatele již není snadnou záležitostí. Objektivních recenzí není mnoho, rozdíly mezi čtečkami jsou ne první pohled stále menší a tak nezbývá nic jiného, než sledovat trh. Za velmi důležitý a často podceňovaný moment při výběru čtečky, považuji seriozní zamyšlení nad tím, k čemu čtečku vlastně chceme především využívat. Teprve při uplatnění toho kriteria se nám podaří rozlišit kvalitu čteček. Jde o prioritu dílčích nároků a jejich uplětnění jako kriterium pro výběr. Bez tohoto přístupu si snadno pořídíme čtečku, která po několika dnech experiemtování skončí ve vitrině jako zajímavý exponát.
Díky firmě ACOMP.cz jsem se měl možnost seznámit s novou čtečkou, Next Papyrus PAGEone.nabízenou v ČR od polovity 2010 - s českou lokalizací.

Nerad opisuji a nemám rád zbytečné psaní a tak vás především odkazuji na kvalitní dostupné zdroje. Poté uvedeu vlastní zkušenosti s touto čtečkou. Základní informace o čtečce najdete na portálu firmy ACOMP.cz , konkretně na adrese:
www.digiknihy.cz/produkty/next-papyrus/pageone
Povšimněte si nejen parametrů, ale i designu, který je unikátní.
Velmi pěknou recenzi čtečky Next Papyrus - PAGEone, v češtině najdete na adrese:
http://www.elektronicke-cteni.cz/news/pageone-nova-jednoducha-a-dobra/
Pěknou recenzi v angličtině najete na adrese:
http://www.the-digital-reader.com/2010/09/21/review-pageone-e-reader-by-next-papyrus/
A nyní stručně mé zkušenosti s PAGEone:
- vzhledem ke kvalitě displeje, ostrosti znaků a přijatelnému kontrastu, považuji displej 6" ( 15,2 cm ) za výborný a rozměr celé čtečky za vhodný pro pohotové využívání nejen doma, ale i na cestách,
- kdo si potrpí na kvalitě designu, bude nadmíru spokojen. Přední šasi je z broušeného hliníku a zadní čast z platu 
- Pag One se velmi dobře drží v ruce, ovládací tlačítka jsou snadno dostupná, uvítal bych jen jejich zvýraznění pro snadnější rozlišení,
- 8 odstínů šedi plně vyhovuje nejen pro text, ale i pro obrázky,
- výdrž baterie je obdivuhodná a kapacita uživatelsky dostupné paměti 1,4 GB, (i bez externí SD karty ) nijak neomezuje využití čtečky,
- ovládání čtečky je uživatelsky přivětívé, struktura MENu je přehledná,
- lokalizace do češtiny je kvalitní,
- rychlost reakce čtečky na povely mi vyhovovala    
- připojení k počítači přes USB port funguje spolehlivě,
- podporované formáty pokrývají většinu nároků jak u textových, tak u obrazových souborů,
- manipulace s eknihami i se záložka vyhovuje,
- práce s hudebními soubory je trochu neobvyklá, je přizpůsobena výslovně potřebě hudebního doprovodu čtení nebo prohlížení. Pokud chceme přehrát konkrétní hudební soubor je třeba ho uložit do samostatného adresáře. Volba hudny probíhá na úrovni adesářů, ne na úrovni souborů.
- podpora při čtení jednotlivých eknih/dokumentů je standardní, ale bez 
možnosti zvýrazňování a poznámek. Funkční menu pro zoom a pro listování s větším skokem po stránkách se mi zdá trochu málo výrazné.
Firma Next Papyrus připravuje pro trh verzi s Wi-Fi, což bych uvítal, stejně jako možnost poznámek. Jak jsem však uvedl výše, výběr čtečky je a bude vždy záležitostí optimalizace mezi kvalitou, formátem a cenou. Nemá tedy cenu odsuzovat jednotlivou čtečku pouze proto, že některý z možných parametrů nesplňuje, nebo splňuje hůře. Pro toho, kdo se obejde bez poznámek a bez wi-fi připojení, může být Next Papyrus PAGEone dobrou volbou
Některé chyby, které se objevily u prvních verzí, byly v novém firmwaru z října 2010 odstraněny.
Pro přehled změn bylo využito Forum firmy acomp.cz, které najdete na stránce:
http://forum.acomp.cz/viewtopic.php?f=136&t=5730
kde je rovněž nový firmware ke stažení.
Závěrem bych chtěl znovu připomenout význam priorit požadavků na čtečku pro její výběr. Mezi tím, jak jsou různé požadavky v konkrétní čtečce pokryty, může být velký rozdíl. Čeho si na čtečce Next Papyrus určitě všimne na první pohled, je design, kvalita displeje a snadné ovládání. Musíte sami zvážit, jak významné je pro vás naopak na př. připojení do sítě, které konkrétnímu modelu chybí. 
Úmyslně se v této recenzi nezmiňuji o ceně čtečky. Nečekaný cenový skok u čtečky AMAZON Kindle 3 naznačil, že se i v oblasti cen čteček můžeme dočkat významného pokroku. 
Přeji vám hodně zdaru při výběru a hlavně to, aby se čtečka stala pro vás opravdu užitečným nástrojem a ne jen vizitkou smyslu pro pokrok.
(c) doc. Arnošt Katolický - 7.11.2010.