eBooks - elektronické knihy

Tento weblog je v péči doc. Arnošta Katolického (doc.aka(@)akamonitor.cz). Informuje o nově zjištěných zdrojích týkajících se elektronických knih. Je součástí opakovaného on-line zdroje 1804-042X AKA-MONITOR (www.akamonitor.cz).

Moje fotka
Jméno:
Místo: Plzeň, Czechia

Internetový publicista provozující AKA-MONITOR ISSN 1804-042X www.akamonitor.cz,.

10. 4. 2013

Komunikační schopnosti vybraných e-čteček


O tom, že se řada funkcí tabletů, smartphonů a e-čteček sbližují, svědčí stále více pokroky e-čteček zejména v komunikaci. Určitě nejde o parametr, který většina příznivců e-knih považuje za nejdůležitější. Možná také proto, že o nich ani moc neví. Patřím k těm, kteří vítají každou moderní funkci e-čtečky, i když ji nevyužívám denně. Jako jednu z předností e-knih, která bývá často zdůrazňována, je mobilita e-čtečky. Mohu s ní pracovat ve vlaku, v autobusu, nebo i ve vaně. Jinými slovy, mohu se vzdálit od svého počítače, tabletu, PC-čka. Má-li e-čtečka nabito (baterie), ale i zásobu obsahu (knihovna), je vše OK. 
E-čtečky s možností připojení na síť (wifi), nemají izolaci moc rády. Pokud ji necháte, pípne vám co chvíli s nabídkou nové knihy ve vzdálené knihovně. Ale může se vám ozvat i přítel/kyně po telefonu, který/á vám nabídne fungl novou knihu, časopis nebo prostě dokument pro vaší e-čtečku. A vy naopak najdete na své e-čtečce v knize, magazinu, dokumentu, odstavec, který byste rádi co nejdříve zpřístupnili někomu dalšímu, kdo má na př. přístup k vašemu účtu na Twitteru. Pak se vám budou moderní komunikační funkce dobře hodit. (Pozn.: už slyším, jak notorický brblal řekne, vždyť mám  přece sebou nejen e-čečku, ale i ...). Řekněme si, že nemám sebou nic jiného, co by šlo použít. Jak problém budu řešit na př. na Kindle Paperwhite. Chci odeslat vybranný ( označený ) odstavec textu knihy jako přílohu zprávy do Twitteru. Aktivuji si spojení Kindle na Twitter. Nejsou-li autorem knihy zablokovány poznámky a výběry, po označení ( click a tažení ) části textu se mi objeví na obrazovce e-čtečky (nejen) nabídka sdílení (share) a možnost doplnit zprávu. Po kliknutí se vybraný text odešle. V Twitteru se objeví nový tweet s vaší zprávou a se zkrácenou adresou souboru, v kterém je text obsažen. A nyní opačný směr. Někdo vám chce poslat rovnou do knihovny vaší e-čtečky, dejme tomu, textový soubor. Vaše e-čtečka Kindle získala po registraci v Amazonu samostatnou e-mailovou adresu. Odesíleteli stačí na tuto adresu zaslat e-mail, kde jako předmět bude uveden název souboru a v příloze vložen odesílaný soubor. Za pár vteřin po odkliknutí "odeslat" se zásilka objeví přímo v knihovně čtečky. U Kindle je knihovna rozdělena na knihy, časopisy a dokumenty. Soubor bude mít obálku s nadpisem, po kliknutí na obálku se soubor otevře ( je-li formát souboru kompatibilní. ) To byly jen některé ukázky speciálních funkcí, kterými jsou některé e-čtečky vybaveny. Za běžnou funkci považuji schopnost e-čtečky využívat základní distribuční model příslušné knihovny. To je obsahem slideshow, přiložené k jiné mé zprávě v tomto weblogu.